Ekonomi

Şişecam’dan Hammadde Temininde Sürdürülebilirliği Sağlayacak Stratejik Yatırım

Şişecam, Mersin’de başlattığı yeni düzcam yatırımları ile hammadde tedariğinde sürdürülebilirliği sağlamak için stratejik bir yatırım kararı aldı. Şişecam, yeni düzcam tesisi yatırımının devam ettiği Tarsus OSB’de kendi topraklarında kum hazırlama tesisi yatırımı yapacak ve Mersin’de kalker ve dolomit işleme tesisinin kapasitesini artıracak. Yeni kum hazırlama tesisi ve kalker dolomit işleme tesisi kapasite artırımı için toplam yatırım tutarı yaklaşık 1,5 milyar TL (82 milyon dolar) olacak.

Şişecam, Mersin’de başlattığı yeni düzcam yatırımları ile hammadde tedariğinde sürdürülebilirliği sağlamak için stratejik bir yatırım kararı aldı. Tesisin hammadde ihtiyacını karşılamak üzere yeni bir kum hazırlama tesisi yatırımı yapacak olan Şişecam, Mersin’deki kalker ve dolomit işleme tesisinin kapasitesini de artıracak.

Şişecam, bu atılımla üretim süreçlerine yakın ve sürdürülebilir kaynaklar sağlamayı hedeflerken, günümüzde bozulan tedarik zincirinden kaynaklanan riskleri proaktif bir yönetim anlayışıyla daha gerçekleşmeden ortadan kaldırmayı hedefliyor. Yaklaşık 1,5 milyar TL (82 milyon dolar) yatırım tutarı ile Eylül 2024’te tamamlanması hedeflenen yatırımlarla, düzcam ve buzlu cam ihtiyacını karşılayacak kum hazırlama tesisi yıllık 490 bin ton kapasiteye sahip olacak. . 165 bin tonluk kapasite artışının gerçekleşmesiyle birlikte Mersin dolomit kalker hazırlama tesisinin yıllık kapasitesi 655 bin tona ulaşacak.

Kritik girdilerin ve maliyetlerin arzını kontrol edecektir.

Şişecam Yönetim Kurulu Lideri ve Murahhas Azası Prof. Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte artan küresel salgın, derinleşerek ilerliyor. Belirsizliklerle dolu küresel bir ortamda, arz kesintisi risklerine karşı etkin yönetişim, kurumsal başarıların sürdürülebilirliği için giderek daha fazla önem kazanıyor. Uzun vadeli satın alma stratejileri, kritik tedarikçilerle işbirlikleri ve dikey entegrasyon gibi çeşitli stratejiler, tedarik zinciri yönetiminin ana ve kalıcı bileşenleri haline geliyor. Hammadde tedarik sürekliliğinin sağlanması stratejik bir değere sahiptir. Cam faaliyet alanlarımızın en temel girdilerinin teminini sağlamaya, zafiyetleri ortadan kaldırmaya ve iş sürekliliğine odaklı sürdürülebilir bir strateji yönetiyoruz. Bu anlamda aldığımız yeni yatırım kararlarının hem girdi sağladığımız birimlerin büyümesi hem de şubelerimizde başkanlık pozisyonumuzu koruması açısından değerli olduğuna inanıyorum. Şişecam, değer katan yatırımlarının yanı sıra bu yatırımların hayata geçirilmesi ve sürekliliği için attığı stratejik adımlarla da değerli başarılara imza atmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

yomra-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu